Co to jest ekologia?
Słysząc słowo „ekologia”, wiemy, o co chodzi, ale gdy bardziej zagłębimy się w ten temat, nie potrafimy tego słowa zdefiniować. Otóż ekologia to nauka o funkcjonowaniu przyrody, zależnościach między organizmami a środowiskiem. Ekolog dzięki przeprowadzonym badaniom i obserwacjom potrafi odpowiedzieć na wiele nurtujących nas pytań, np.: „Skąd biorą się komary?” lub, „Co biedronka zjada najchętniej?”.
Nie wszyscy ludzie dbają o środowisko, ale my, młodzi ludzie możemy to w pewnym stopniu zmienić. Nie da się upilnować każdego lasu, rowu, aby ludzie nie śmiecili. Możemy natomiast pokazywać innym, jakie niesie za sobą skutki niedbalstwo o przyrodę.
Co możemy zrobić, aby ratować przyrodę?
Przyroda to nasze wspólne dobro. Niestety człowiek zaczął ją bezmyślnie niszczyć. Możemy to zmienić w znacznym stopniu, poprzez stosowanie się do pewnych zasad. Aby pomóc środowisku, możemy:
Oszczędzać wodę i prąd
Oszczędzanie, tyle się o nim mówi. Im więcej zmarnowanej wody tym gorzej dla środowiska, podobnie jest z energią, ale po co oszczędzać? Choćby po to, aby w przyszłości nie brakło wody dla ludzi. Na świecie jest coraz mniej wody zdatnej do picia, dlatego tak ważne jest jej oszczędzanie. Wyłączając zbędne oświetlenie, również pomagamy przyrodzie, gdyż nie marnuje się cenna energia elektryczna.
• Zamiast kąpieli w wannie, bierzmy prysznic.
• Myjmy naczynia w misce, nie pod bieżącą wodą.
• Szczelnie zakręcajmy krany.
• Nie wylewajmy zbędnie wody.
• Wyłączajmy niepotrzebne oświetlenie.
• Wyłączajmy zbędne urządzenia elektryczne.
Segregować śmieci
Oprócz tego, aby wyrzucać śmieci w odpowiednie miejsce, należy je również segregować. Na czym polega segregacja? Jest to podział odpadów na szkło, papier, plastik. Czasem podział ten jest bardziej szczegółowy np.: szkło białe i kolorowe. Odpady segregujemy po to, aby na przykład szkło zostało ponownie przetworzone, a papier oddany na makulaturę i ponownie użyty do druku czasopisma, gazety. Powtórna przeróbka przynosi dla nas wiele korzyści. Oddając papier na makulaturę ratujemy drzewa.
• Wyrzucajmy odpady do właściwych miejsc, tzn. do kosza lub konteneru na nie przeznaczone.
• Wyrzucając odpady segregujmy je.
Nie zakłócać porządku panującego wokół nas
Hałas przeszkadza nie tylko nam, ale i zwierzętom. Gdy krzyczymy w lesie zwierzęta płoszą się i mogą uciec z lasu. Przyroda żyje swoim rytmem i nie mamy prawa go zakłócać.
Nikt nie chciałby żeby ktoś przyszedł w odwiedziny i zaczął krzyczeć na cały dom. Tak samo odbierają to zwierzęta. Pozwólmy im cieszyć się ich „mieszkaniem”- lasem, jako czysty, spokojnym miejscem.
• W lesie zachowujmy spokój tzn. nie krzyczmy itp.
Brać udział w akcjach na rzecz ochrony przyrody
Najpopularniejszą z akcji mających na celu ochronę przyrody jest akcja „Sprzątanie świata”. Nasza szkoła bierze w niej udział. Sprzątamy nie tylko w ramach tego przedsięwzięcia, ale również po prostu, bezinteresownie, aby wokół nas było przyjemnie i czysto. Dzięki temu teren wokół naszej szkoły i pobliskie tereny są wolne od śmieci.
Robić ekologiczne zakupy
W supermarketach, przy kasach można zauważyć foliowe torebki potocznie nazywane jednorazówkami, a pasty do zębów znajdują się w zbędnych papierowych opakowaniach. Takie formy opakowywania produktów są nieodłącznym elementem. W dzisiejszych czasach liczy się każdy kawałek papieru. Ważne jest dobro drzew, gdyż jest ich na świecie coraz mniej.
• Wybierając się a zakupy bierzmy ze sobą koszyk wiklinowy bądź torbę z materiału
• Unikajmy jednorazowych torebek
• Wybierajmy produkty bez dodatkowych opakowań np.: pastę do zębów bez papierowego opakowania
Uczmy się szanować otaczającą nas przyrodę…
zaczerpnięte z portalu:
http://zapytaj.onet.pl/Category/015,004/2,79061,co_to_jest_ekologia.html